Bratislava má manuál pre pitné fontány, majú minimalistický dizajn a dostanú sa k nim aj ľudia na vozíku

Read Time:2 Minute, 20 Second

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripravil manuál, ktorý navrhuje, kde mali byť umiestňované pitné fontány v hlavnom meste a ako by mali vyzerať. „Je dôležité, aby aj taký detail ako sú pitné fontány, rozumne zapadol do okolitého prostredia a nepôsobil dominantne či rušivo, ale naopak, stal sa prirodzenou a celistvou súčasťou bratislavského verejného priestoru,“ vysvetlil Roman Žitňanský, riaditeľ sekcie verejných priestorov z MIB.  

Manuál rieši umiestňovanie, reklamu aj farbu

Dokument s názvom Princípy a štandardy Pitných fontán odporúča, aby vzdialenosť medzi pitnou fontánou a inými prvkami vo verejnom priestore bol po bokoch aspoň 1,5 metra. Zároveň by fontána nemala byť v tesnej blízkosti odpadkového koša. Prístup k pitným fontánam má byť bezbariérový, aby sa k nim dostali aj ľudia na vozíku. 

Nové pravidlá sa dotýkajú aj umiestňovania reklamy na pitné fontány. Dizajn fontán nesmie zahŕňať ozdoby a nesmie byť využívaný ako reklamná plocha. Je možné zakomponovať logo zriaďovateľa, sponzora, či QR kód s informáciami, avšak tieto prvky musia byť súčasťou celkového dizajnu pitnej fontány. 

V priestoroch s unikátnym charakterom, ako sú rôzne pamiatky, je možné pristúpiť k alternatívnemu autorskému stvárneniu fontány s pridanou umeleckou hodnotou. Prijateľné je tiež osadenie na fasádach budov, avšak treba splniť určité pravidlá.  

Vhodným materiálom pre pitné fontány je odolný materiál s trvácnou povrchovou úpravou, ktorý sa ľahko čistí od nečistôt, neželaných plagátov, nálepiek a prejavov vandalizmu. Medzi preferované materiály patrí kov, špecifická oceľ s antikoróznou úpravou, prípadne liatinové zhotovenie. Fontány zhotovené z plastu sú úplne nevhodné ako do mestského tak aj prírodného prostredia.  

Farebnosť pitných fontán by mala byť v súlade s ostatnými prvkami mobiliáru vo svojom okolí, čím by mala prispievať k celistvosti verejného priestoru. Vhodné farebné odtiene pitných fontán sú antracitová a nerez v závislosti od mestskej zóny, v ktorej sa fontánka umiestňuje.  

Pravidlá sú záväzné pre mesto a mestské organizácie

„Najnovšie v meste pribudlo sedem fontán, ktoré zodpovedajú pravidlám manuálu. Tri fontány nájdete v Sade Janka Kráľa, ďalej v Medickej záhrade, na Železnej studničke, na Karadžičovej ulici a zatiaľ posledná pribudla na na Adámiho ulici v Devínskej Novej Vsi. Bratislavská vodárenská spoločnosť bude v spolupráci s hlavným mestom aj naďalej rozširovať sieť svojich pitných fontán,“ povedal Peter Podstupka, hovorca BVS. 

Pitné fontány sú tiež súčasťou viacerých projektov v Programe obnovy verejných priestorov Živé miesta, kde je ich dizajn a umiestnenie riešené s architektmi návrhu projektu a rovnako sa riadia manuálom. Naposledy pitná fontána pribudla v novootvorenom parku v Karlovej Vsi. Hlavné mesto má momentálne vo svojej správe 14 pitných fontán, údržbu a prevádzku zabezpečuje Generálny investor Bratislavy. Tri pitné fontány sú dlhodobo nefunkčná a plnia len okrasnú funkciu (Pálffyovská na Panskej ulici, Putto s rybou na Bielej ulici a Palugyayova na zelenej ulici).                  

zdroj : bratislava.sk

Leave a Reply

Your email address will not be published.