Británia dodá Ukrajine podvodné drony na pomoc pri zneškodňovaní mín

Read Time:1 Minute, 0 Second

Londýn 28. augusta – Britské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Spojené kráľovstvo dodá Ukrajine šesť podvodných dronov na zneškodnenie mín umiestnených pri jej pobreží, čo má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti pri preprave obilia z tamojších prístavov.

Tieto drony sú “ľahké a autonómne” a sú určené na použitie v plytkej vode, uviedol vo vyhlásení rezort obrany v Londýne. Dokážu odhaliť, lokalizovať a identifikovať míny, aby ich následne ukrajinské námorné sily mohli “zneškodniť”.

Británia takisto ohlásila, že desiatky členov ukrajinského námorníctva v nasledujúcich mesiacoch vyškolí na používanie týchto dronov. Výcvik prvých vojakov sa už začal.

“Toto životne dôležité vybavenie a výcvik pomôžu Ukrajine zaistiť bezpečnosť jej vôd, uľahčia prepravu obilia do zvyšku sveta a podporia ozbrojené sily Ukrajiny pri obrane jej pobrežia a prístavov,” uviedol britský minister obrany Ben Wallace vo vyhlásení, ktoré bolo zverejnené na webovej stránke vlády v Londýne.

Rusko v rámci invázie na Ukrajinu blokovalo ukrajinské obilie v jej prístavoch v Čiernom mori, čo viedlo k zvýšeniu svetových cien potravín a vyvolalo obavy z ich nedostatku v Afrike a na Blízkom východe.

Od začiatku ruskej útočnej vojny na Ukrajine je Británia dôležitým spojencom Kyjeva. Londýn podporil ukrajinské sily dodávkami zbraní, finančnou pomocou, ako aj výcvikom tamojšej armády.

Leave a Reply

Your email address will not be published.