Vítam vstup Švédska a Fínska do NATO. Nie je to žiadna expanzia ani agresívny krok Aliancie, ale slobodné rozhodnutie oboch krajín.

Read Time:1 Minute, 30 Second

Vláda Slovenskej republiky na návrh ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a ministra obrany SR Jaroslava Naďa schválila návrhy na ratifikáciu protokolov k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Fínska a Švédska.

„Vítam vstup Švédska a Fínska do NATO. Nie je to žiadna expanzia ani agresívny krok Aliancie, ale slobodné rozhodnutie oboch krajín. Rozhodnutia Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Aliancii sú historické, odôvodnené bezprecedentnou ruskou vojenskou agresiou v Európe ohrozujúcou mier a stabilitu celého kontinentu, kedy obe severské krajiny už nevedeli garantovať svoju obranu individuálne. Rozhodli sa preto vstúpiť do NATO.  

Na nedávnom samite NATO v Madride sme pozvali obe krajiny do Aliancie, následne sme v Bruseli podpísali prístupové protokoly a dnes vláda SR vyjadrila súhlas s ich ratifikáciou. Rozhodla tak plne presvedčená, že vstup Fínska a Švédska do NATO posilní kolektívnu obranu Aliancie, stabilitu a bezpečnosť v euroatlantickom priestore, ako aj našu bezpečnosť,“ uviedol minister Ivan Korčok.

Po odsúhlasení vládou SR bude o prístupových protokoloch Fínska a Švédska do NATO rozhodovať Národná rada SR. Po vyslovení súhlasu parlamentom budú prístupové protokoly predložené prezidentke SR Zuzane Čaputovej na ratifikáciu¸ čím sa proces v SR ukončí.

I. Korčok zároveň zdôraznil, že „Fínsko a Švédsko sú našimi dlhoročnými partnermi v NATO a Slovensko jednoznačne podporuje ich skorý vstup do Aliancie. Spoločne s Fínskom a Švédskom budeme silnejší a odolnejší voči akýmkoľvek bezpečnostným hrozbám a výzvam v Európe. Teším sa na našich budúcich spojencov v NATO a urobím všetko pre to, aby bol ratifikačný proces v SR čím skôr dokončený.“

Severoatlantická aliancia má v súčasnosti 30 členov, a Slovensko je členom Aliancie od roku 2004.

zdroj : Ministerstvo Zahranicnych Veci

Leave a Reply

Your email address will not be published.